Nyheter – februari 2024
Nyheter – november 2023
Nyheter – september 2023
Nyheter – juni 2022

Inför tryck av informationshäfte 2022 – Uppgifter i medlemsmatrikel

Publicerad tisdag 18 jan 2022, 14:27

NYHETEROm 2022-års informationshäfte - Dina uppgifter i medlemsmatrikel

Nu har styrelsen påbörjat arbetet med 2022-års informationshäfte. Vid årsmötet i somras var det några medlemmar som ställde frågor kring varför vi tagit bort medlemsmatrikeln i informationshäftet. Vi hade valt att ta bort uppgifterna utifrån ny lagstiftning avseende hantering av personuppgifter (GDPR). Det är dock inte olagligt att trycka en medlemsmatrikel om de medlemmar som ingår har lämnat samtycke.

Föreningen önskar samtycke att vi får publicera dina uppgifter. Om det är ok behöver du inte göra någonting.

Om du inte vill att uppgifterna publiceras i informationshäftet kan du kontakta föreningens kassör, Ulrika Olsson, som kommer ta bort uppgifterna så att de inte ingår i informationshäftet. Enklast gör du det genom att skicka ett mejl till Uolsson4@telia.com. Man kommer givetvis fortsatt vara medlem och ingå i föreningens medlemsregister för utskick mm.

De uppgifter som kommer ingå i informationshäftets medlemsmatrikel för respektive medlem är:

  • Namn (huvudmedlem)
  • e-postadress
  • Sommaradress
  • Vinteradress
  • Telefonnummer

Vi vill också passa på att påminna om att gå in på föreningens hemsida för att få senaste nytt. Föreningen Bohus-Malmön (bohus-malmon.org)

Där finns också information om hur du betalar medlemsavgiften för 2022: Medlemsavgift 2022 (bohus-malmon.org)

Hälsningar Styrelsen

Karin von Pongrácz, Sekreterare

  Den här webbplatsen använder cookies för att alla funktioner och tjänster ska fungera, samt förbättra användarvänligheten.